Zainwestuj w swoją firmę!

Własna firma lepsza niż etat

Wielu dorosłych ludzi w swojej karierze zawodowej dochodzi do takiego momentu, kiedy zaczyna zastanawiać się nad założeniem własnej działalności. Wybór pomiędzy własną firmą a etatem nie jest jednak prosty. Jedno i drugie wiąże się z pewnymi obowiązkami, poświęceniami, ale też daje coś pozytywnego. Aby podjąć właściwą decyzję, należy mieć całkowitą świadomość wszystkich wad i zalet obu rozwiązań.

Praca na etacie jest zazwyczaj początkiem drogi zawodowej. Człowiek nabywa doświadczenia działając na rzecz pracodwacy. Jest zatem od niego uzależniony, musi podporządkowac się zasadom panującym w firmie i wykonywać powierzone mu zadania i polecenia. Stawianie się o określonych godzinach w pracy nie raz może być problematyczne, zwłaszcza jeśli w tym czasie potrzebowalibyśmy załatwić sprawy prywatne. Kreatywność jest często ceniona przez pracodawców, jednak „robienie wszystkiego po swojemu” raczej nie zyska przychylności. Za jakiekolwiek błędy musimy odpowiadać przed szefem, tłumaczyć się, a w najgorszym wypadku zostaniemy zwolnieni. Często praca może nie sprawiać nam przyjemności i wydawać się nudna oraz męcząca, zwłaszcza jeśli nijak ma się do naszych własnych zainteresowań. Wad na etacie jest wiele, często zależą od pracodawcy. Istnieją jednak również zalety, które dla wielu osób wydają się być dużo istnotniejsze. Najczęściej są to: stałe dochody, stałe godziny pracy, stały zakres obowiązków, jasne zasady. To coś dla ludzi ceniących sobie bezpieczeństwo, dla których wymienione wcześniej wady są mało znaczące w obliczu posiadania stabilności. Stałość ta jednak może być tylko złudzeniem – przecież każdy, w każdej chwili, może stracić pracę. Wybór należy do pracodawcy.

 

Ludzie pragnący uniezależnić się finansowo, zakładają własne działalności. Wystarczy mieć pomysł, znać prawa rynku i konkurencję oraz działać przedsiębiorczo. Przedsiębiorca musi zyskać zaufanie klientów, przedstawić im ciekawą, innowacyjną ofertę. Pomoże mu w tym umiejętność wyznaczania sobie celów i konsekwentne dążenie do nich krok po kroku. Własna firma angażuje dużo czasu, uwagi i pieniędzy. Przedsiębiorca nie może bać się podejmować ryzyka i musi mieć świadomość wysokiej odpowiedzialności. Na szczęście odpowiedzialny jest jedynie za siebie, swoją firmę i swoje finanse.  Sam wyznacza sobie sposób jej prowadzenia, godziny i miejsce pracy, ludzi do współpracy. Ta swoboda i elastyczność zachęciła do założenia firmy aż 55% badanych przez inFakt. 27% badanych pociągała możliwość realizacji wszystkich swoich pomysłów i połączenie pracy zawodowej z pasją, a także wysokie zarobki. Jeśli przedsiębiorca podejdzie do prowadzenia działalności z wysokim zaangażowaniem, a rynek będzie mu przychylny, ma szansę na zarobki, dużo wyższe od tych, które dotychczas otrzymywał będąc u kogoś na etacie. Według badań prawie wszyscy, którzy założyli swoją firmę w wieku 25 – 29 lat, oceniają tą decyzję jako trafną a połowa z nich jest usatysfakcjonowana i zadowolona z bycia przedsiębiorcą.

 

Z pewnością założenie własnej firmy jest bardzo kuszącą wizją. Jeśli czujesz, że Twoje pomysły zasługują na urzeczywistnienie i mają szansę na sukces to spróbuj. Jak wykazują wyniki badań inFaktu, wiele osób jest zadowolonych, że podjęło decyzję o założeniu własnej firmy i mogą być szefami sami dla siebie. Ty również możesz zainwestować w swój biznes i zdobyć niezależność.