Wiele nowopowstających firm potrzebuje jakiegoś środka transportu. Warto zatem zainteresować się tematem leasingu samochodowego. Jest to o wiele wygodniejsza sprawa, niż kupowanie własnego pojazdu. Wystarczy jedynie płacić leasingodawcy określone raty i można bez obaw korzystać z samochodu. Nie trzeba wydawać na raz dużej kwoty pieniędzy ani rozglądać za kredytami samochodowymi. Ludzie coraz chętniej decydują się na wzięcie samochodu w leasingu, ponieważ jest szeroko dostępny i posiada takie zalety jak korzystne polisy ubezpieczeniowe czy brak zmniejszenia zdolności kredytowej leasingobiorcy.

Pierwszym krokiem, aby tego dokonać, jest podjecie decyzji w temacie: jaki środek transportu będzie najbardziej potrzebny w naszej firmie. Być może będzie to duże auto ciężarowe w celu dostawczym, a może tylko zwykłe osobowe, do załatwiania codziennych spraw firmy. Niektóre firmy preferują naczepy samochodowe, ciagniki lub jakieś inne konkretne maszyny. Gdy już zdecydujemy, czego nam potrzeba, musimy złożyć wniosek do odpowiedniej firmy leasingowej i czekać na ofertę.

Drugim krokiem musi być nasza akceptacja przedstawionej oferty. Warto więc zastanowić się, czy jest ona dla nas korzystna i czy uwzględnia potrzeby firmy. Jeśli wszystko jest w porządku, należy dostarczyć firmie leasingowej potrzebne dokumenty. Najczęściej nie wymagają ich za wiele, głównie dokumenty rejestrowe. Transakcja, po zaakceptowaniu, przebiega dosyć sprawnie i mieści się w granicach kilku dni. Wstępna decyzja o przyznaniu leasingu samochodowego może zapaść od razu, podczas pierwszej rozmowy telefonicznej.

Trzecim krokiem jest podpisanie umowy i odebranie pojazdu w leasingu. Leasingobiorca i leasingodawca umawiają się na konkretne miejsce i czas podpisania umowy. Następnie leasingobiorca przekazuje opłatę wstępną i oczekuje na fakturę sprzedaży. Potem pozostaje tylko zarejestrować samochód i ubezpieczyć go. Dostawca udostępnia pojazd, będący przedmiotem spisanej umowy i od tej pory można już bez obaw z niego korzystać.

Usługi leasingu raczej nie przyniosą większych korzyści osobom prywatnym. Są tworzone głównie z myślą o potrzebach firm. Zwiększają ich bezpieczeństwo ograniczając ryzyko strat i bankructwa, które byłyby bardziej prawdopodobne w przypadku zaciągnięcia kredytu samochodowego. Nie warto zatem ryzykować. Lepiej znaleźć dobrą firmę leasingową i podpisać z nimi umowę na dogodnych dla siebie warunkach.