Zainwestuj w swoją firmę!

Czego można nauczyć się prowadząc własny biznes?

Prowadzenie własnego biznesu to nie tylko pieniądze. To również szereg sukcesów i porażek, ciężkich decyzji i nieustannego pogłębiania wiedzy oraz doświadczeń. Ciągły rozwój może prowadzić do zmiany swoich dotychczasowych  nawyków i zastępowania ich nowymi, często korzystniejszymi. Czego zatem można się nauczyć prowadząc własny biznes?

 

Według Światowego Raportu Amway 68% Polaków uważa, że biznes uczy przedsiębiorczości. Jest to ogólne stwierdzenie dla wielu umiejętności, które zyskują przedsiębiorcy w trakcie swojego rozwoju osobistego i zawodowego w firmie. Są to przeważnie różne umiejętności biznesowe, jak np. znajomość podstaw marketingu czy programów i aplikacji komputerowych, a także umiejętności bardziej praktyczne, jak np. tworzenie biznesplanów czy prowadzenie programów biznesowych. Dodatkowo prowadząc własną firmę, opartą na współpracy zespołu złożonego z wielu wykwalifikowanych pracowników, niezbędne są umiejętności zarządzania zespołem. Bardzo wysoko cenione są: umiejętność przekazywania informacji, planowanie działań, jasne określanie celu, dobra organizacja pracy oraz monitorowania jej postępów na każdym etapie, a także efektywne wspieranie i motywowanie swojego zespołu. Przedsiębiorca zarządzający firmą pracuje również nad samym sobą, rozwijając takie zdolności jak: kreatywność, asertywność i komunikatywność, a także uczy się autoprezentacji.

 

W biznesie niezwykle ważne jest zarządzanie czasem. Każdy przedsiębiorca prędzej czy później odkryje, że musi nauczyć się planowania i systematyczności, aby jego działania były efektywne i przybliżały do wyznaczonego celu. Wymaga to jednak ciągłej pracy nad sobą, co w prowadzeniu firmy jest i tak nieuniknione. Stopniowo zaczyna on więc świadomie planować swoje działania, notować zadania, które ma do wykonania i wyznaczać sobie na to konkretny czas. Odstawia na bok niepotrzebne czynności, które zabierają mu cenny czas i skupia się tylko na tym, co konieczne do zrobienia. Pozbywa się złych nawyków i uczy nowych, które pozytywnie zmienią jego życie, nie tylko zawodowe, ale również osobiste.

 

Nie można prowadzić biznesu i pozostawać cały czas taką samą osobą. Człowiek rozwija się i uczy nowych umiejętności, dzięki którym łatwiej będzie mu osiągać sukcesy. Biznes uczy zatem wielu rzeczy, które przydadzą się każdemu przedsiębiorcy w zarządzaniu swoją firmą oraz samym sobą.