Polskie firmy szybko się rozwijają i nastawione są na osiąganie wyznaczonych celów. Cele te często określa sam rynek, który bywa bardzo zmienny. Ponadto poszerza się z roku na rok poprzez pojawianie są coraz to nowszych konkurencyjnych firm. Aby nadążyć krokiem, małe firmy muszą postawić na jakość i innowacyjność oferowanych produktów.

W sytuacji narastającej konkurencji małe przedsiębiorstwa próbują przebijać siię nawzajem, zaniżając ceny swoich produktów lub usług. Nie można jednak tego robić w nieskończoność, gdyż skończy się szybkim bankructwem. Coraz bardziej popularne stało się za to rozwijanie firmy w kierunku nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym gospodarka będzie się wzmacniać, a poziom życia społeczeństwa podnosić. Według raportu z badań nastrojów gospodarczych wśród MŚP, przeprowadzonych przez Instytut Badań i Analiz OSB oraz portal Firmy.net, na innowację stawia większość przedsiębiorców. Prawie połowa z nich stosuje zabieg wprowadzania nowych produktów i usług lub ulepszenia tych, które już posiadają. Nad nową formą promocji swojej firmy pracuje 40,1% małych przedsiębiorstw. Możliwości do tego typu działań jest coraz więcej na rynku, ponieważ aktualnie docenia się korzyści jakie niesie za sobą efektywna reklama. Popularne stało się więc reklamowanie na wszelkie różne sposoby w internecie oraz za pomocą ulotek, banerów, telebimów itp. Do tego dochodzą coraz to nowsze metody sprzedaży. 26,4% firm wprowadza nowe metody do produkcji lub zaczyna używać nowych surowców, a 25,7% przenosi się na inną lokalizację lub rynek zbytu. Dzięki tym zabiegom można osiągać sukcesy utrzymując stały poziom cen. Tym samym zwiększa się popyt na nowości. Społeczeństwo zaczyna stawiać coraz wyższe wymagania i oczekuje najlepszej jakości produktów i usług,. Firma, która się nie rozwija, nie ma szans na przetrwanie wśród wciąż rosnącej konkurencji. Prawdopodobnie prędzej czy później i tak upadnie. Najlepsze, co przedsiębiorca może zrobić, to stać się elastycznym w kwestiach biznesowych, interesować się bieżącymi sprawami rynku i regularnie wprowadzać nowe ulepszenia.

Innowacyjność doskonale wpływa na polską gospodarkę, ale również na każdą firmę z osobna. Stosując nowoczesne sposoby przedsiębiorczości, można uniknąć nadmiernych kosztów związanych z prowadzeniem firmy, np. koszt produkcji, zużycia energii i materiałów itp. Innowacyjne produkty mają lepszą jakość i są bardziej konkurencyjne na rynku, przez co pozwalają małej firmie na większą skutecznosć. Przy obecnie panującej na rynku sytuacji nie opłaca się być konserwatywnie związanym z dotychczasowymi sposobami działania swojej firmy.