Księgowość to bardzo poważna sprawa w każdej firmie. Osoba, która zajmuje się jej prowadzeniem, musi być odpowiedzialna i uważna. Jeśli przedsiębiorca małej firmy ma czas i podstawową wiedzę w tym temacie, może bez problemu sam poprowadzić swoją księgę przychodów i rozchodów. Jeśli jednak nie wie jak to robić lub po prostu brakuje mu na to czasu, powinien zatrudnić kogoś odpowiedniego na to miejsce. Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji?

Dobry księgowy z pewnością wyróżnia się pod kątem pewnych cech, jak np. rozważność, dokładność, rzetelność, odpowiedzialność, uczciwość itp, a także postępuje zgodnie z etyką zawodową. Nie wystarczy jednak posiadać te cechy, aby móc prowadzić ewidencję podatkową firmy. Ważne jest posiadanie konkretnych uprawnień do tych czynności, licencji księgowego, wpisu na liście doradców podatkowych lub w rejestrze biegłych rewidentów. Niezbędna jest tu też wiedza z zakresu księgowości, czyli znajomość prawa bilansowego, podatków i metody obliczania ich. Korzyści przynosi zatrudnienie osoby pracującej w zawodzie już jakiś czas, ze względu na doświadczenie, obycie i szerszą wiedzę. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że im większa wiedza oraz wyższy tytuł naukowy i staż, tym więcej będzie kosztowało jego zatrudnienie. Jeśli jednak firmie zależy na osobie nieposiadającej żadnych nawyków i takiej, którą łatwo będzie wdrożyć w sprawy firmy i ukształtować „po swojemu”, najlepiej by zatrudnił świeżego absolwenta. Warto dodatkowo poprosić o wypis z Krajowego Rejestru Sądowego o niekaralności naszego potencjalnego księgowego. Osoba na to stanowisko nie powinna mieć żadnych problemów z prawem, zwłaszcza w sprawach finansowych. Biorąc pod uwagę odpowiedzialny charakter pracy, jaki wykonuje, powinna być odporna na stres. Ponadto ze względu na ciągłe zmiany w prawie, warto, aby na bieżąco poszerzała swoją wiedzę z zakresu księgowości i rachunkowości oraz zdobywała nowe, potrzebne uprawnienia.

Wybór głównego księgowego dla swojej firmy jest niesamowicie ważną i niełatwą sprawą. Trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów, aby podjąć dobrą decyzję. Skutki tej decyzji są mocno związane z dalszym funkcjonowaniem firmy. W razie gdyby ksiegowość była prowadzona nieprawidłowo, wiązałoby się to z problemami finansowymi a nawet prawnymi, dlatego nie warto tego lekceważyć. Bez dobrego ksiegowego ciężko będzie firmie osiągać sukcesy.