Samochód jest potrzebny w prawie każdej firmie. Przedsiębiorcy jednak nie zawsze chcą włączać go do majątku swojej firmy. Posiadając osobiste auto nie muszą rozliczać przychodu ani doliczać podatku VAT. Aby jednak możliwe było korzystanie z prywatnego samochodu w celach firmowych konieczne jest prowadzenie ewidencji pojazdu, czyli tzw. kilometrówka. Na czym to polega?

Kilometrówka to jeden ze sposobów rozliczania wydatków na samochód w firmie. Obowiązuje każdego, kto korzysta z prywatnego pojazdu w celach służbowych – zarówno samego przedsiębiorcę, jak i jego pracowników. Polega na prowadzeniu ewidencji pojazdu, czyli spisywaniu faktycznie przejechanych kilometrów. W owym zestawieniu muszą zawierać się również takie informacje jak: dane osoby używającej samochodu, numer rejestracyjny pojazdu, jaka trasa została pokonana, kiedy i w jakim celu. Ze względu na to, iż rozliczanie opiera się na przejechanych kilometrach, powinna również znajdować się informacja o wysokości stawki, określonej w aktualnych przepisach. Bieżąca stawka nie zmieniła się od 2007 roku i nadal wynosi odpowiednio: dla samochodów osobowych 0,5214 zł lub 0,8358 zł – w zależności od pojemności skokowej silnika, dla motocykli 0,2302 zł, a dla motorowerów 0,1382 zł za 1 przejechany kilometr. Na podstawie tych stawek przedsiębiorcy obliczają limity wydatków na korzystanie z samochodów osobowych, które nie są uwzględniane w ewidencji środków stałych firmy. Kilometrówka określa więc maksymalną kwotę kosztów, które można rozliczyć. Choć prowadzenie takiej ewidencji wydaje się być żmudną czynnością, jest konieczne jeśli przedsiębiorcy zależy na pozostawieniu samochodu w majątku prywatnym, a jednocześnie korzystaniu z niego w celach służących firmie. Gdyby przypisał auto na firmę to w momencie jego sprzedaży musiałby się rozliczyć w formie przychodu działalności gospodarczej. Ponadto obejmowałby go VAT wynoszący 23%. W przypadku korzystania z kilometrówki nie ma takich problemów – pojazd jest całkowicie własnością danej osoby.

Wiedząc już, na czym polega kilometrówka, można podjąć decyzję, czy jest to dobra metoda do wykorzystania we własnej firmie. Istnieje również możliwość uwzględnienia w środkach działalności gospodarczej samochodu firmowego lub podpisanie umowy leasingowej. Kilometrówka jest jednak rozwiązaniem, które nie wymaga dużych nakładów finansowych, więc nadal wielu przedsiębiorców skłania się ku tej opcji.