Podobnie jak w firmie usługowej możliwe jest uzyskanie pożyczki lub leasingu np. na samochód, tak w przypadku gospodarstwa rolnego banki oferują pożyczki lub leasing na maszyny i urządzenia rolnicze. Oferty są często atrakcyjne i pozwalają rozwijać swoją działalność rolną. Co więcej warto wiedzieć o pożyczkach dla rolników?

Pożyczka jest ważnym narzędziem finansowania inwestycji. Stanowi 31,6% zakupu wszystkich maszyn, z czego aż 70% dotyczy maszyn rolniczych. Obejmuje takie urządzenia, jak: ciągniki, kombajny, pługi, przyczepy rolnicze, agregatory, wozy zbierające i dozujące, opryskiwacze, rozsiewacze, kosiarki, siewniki i inne, potrzebne rolnikom przy pracy w gospodarstwie. W momencie zakupu sprzętu, pożyczkobiorca staje się jego właścicielem. Faktura wystawiana jest bezpośrednio na niego, więc daje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów, jakie poniósł w związku z tym zakupem. Dofinansowanie pożyczką jest możliwe w przypadku podpisania umowy z instytucją publiczną, zajmującą się udzielaniem środków unijnych w ramach danego projektu. Do takich instytucji należą np. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa lub Agencja Rynku Rolnego. Korzystanie z pożyczki na urządzenia rolnicze tak samo obciąża zdolność kredytową, jak inne kredyty, dlatego niektórzy rolnicy decydują się na podpisanie umowy leasingowej.

W sytuacji, gdy maszyny lub urządzenia są brane w leasing, rolnik nie zostaje ich właścicielem, a jedynie wynajmuje. Finansowanie używanego sprzętu może być długotrwałe i wynosić nawet 6 lat, lub krótkotrwałe, jeśli zależy komuś na chwilowym wsparciu. Nie wymaga jednak od leasingobiorcy dużych własnych nakładów finansowych. Raty oraz wpłata własna są kosztem uzyskania przychodu i można od nich odliczyć 100% podatku VAT. Nie muszą być one ściśle określone, jak w przypadku spłacania kredytu. Istnieje możliwość regulacji rat, w zależności od przychodów, czyli najczęściej ze względu na sezonowość zbiorów. Jest to zdecydowaną zaletą dla rolników, których dochody rzeczywiście nie są regularne, ze względu na specyfikację prowadzonej działalności.

Pożyczki na maszyny i urządzenia rolnicze są coraz chętniej zaciągane przez polskich rolników. Związane jest to zarówno z atrakcyjnością kierowanych do nich ofert, jak i przede wszystkim z działaniami mającymi na celu modernizację wsi. Rolnicy w celu ulepszenia swojej pracy i rozwijania gospodarstw rolnych oraz przystosowania do panujących warunków, potrzebują nowoczesnych maszyn i urządzeń. Właśnie dlatego korzystają wtedy z pożyczek lub podpisują umowy leasingowe.